Калорійність хліба

Людство тисячоліттями відносилося до хліба, як до джерела сили, здоров'я, благополуччя. Але з початку вісімдесятих років минулого століття з споживанням калорійного продукту, люди частіше пов'язують проблеми надмірної ваги або ожиріння, призводять до серйозних захворювань.

Статистика фіксує сумні факти: надмірна вага і ожиріння придбали масштаби світової епідемії. Лікарі забили на сполох, а затяті прихильники здорового харчування занесли в список «шкідливих» продуктів хлібобулочні продукти з-за самої високої калорійності. Але причина безперервного збільшення кількості людей з надмірною вагою криється не в калорійності хліба: вона – багатопланова.

Не поспішайте відкидати випічку з раціону, замислюючись про дієти. З таким же успіхом можна відмовитися від багатьох калорійних продуктів! Давайте розбиратися.

Види хліба: особливості і склад калорій

Щоб зрозуміти, скільки калорій в хлібі, визначити для себе норму його вживання, потрібно з'ясувати, що входить до складу випічки, який сорт борошна в ньому використовувався. В значній мірі на зміну калорійності продукту впливає також технологія його приготування.

У представленій таблиці відображені найбільш поширені різновиди випічки і зазначенням калорійність в 100 г продукту:

Вид хліба Калорій на 100 г Білки/ Жири/ Вуглеводи
Житній 250 13/ 3/ 40
Бездріжджовий 236 7,9/ 1/ 47,6
Цільнозерновий з житнього борошна з солодом 198 7,8/ 1/ 39,6
Сірий 227 7,5/ 1,3/ 45,2
Дарницький 206 6,6/ 1,1/ 41
Бородінський 208 6,9/ 1,3/ 40,9
Формовий з житнього борошна 217 5,9/ 1,1/ 44,5
Пшенично-житній(«Український») 198 6,6/ 1,2/ 39,6
З висівками з пшеничного борошна 252 9,6/ 2,7/ 47,1
Пшеничний з борошна вищого гатунку 242 8,1/ 1/ 48,8
Цільнозерновий (Столичний) 210 7/ 1,2/ 45,8

Крохмаль – складний полісахарид, вуглевод, який при надлишку в організмі утворює жирові тканини.

Судити про користь і калорійності випічки можна лише з урахуванням біохімічного змісту борошна. Зерно, за сучасними стандартами, очищають від зовнішньої оболонки, що містить найбільш цінну клітковину, багату вітамінами і мінералами, які відповідають за збалансований обмін речовин в організмі. Внутрішня частина зерна (ядро) складається з крохмалю і азотистих сполук – м'якою, борошнистої серцевини.

Дорога пшеничне борошно вищого сорту містить у собі крохмаль, азотисті сполуки, з яких виходить прекрасна здоба, але за фактом борошно першого сорту, грубого помелу, з вмістом висівок представляє велику цінність в дієтичному харчуванні, ніж пшеничне борошно дрібного помелу без домішок (висівок).

Пшеничний хліб з додаванням висівок, містить більшу кількість калорій – більш цінний і збалансований продукт, так як клітковина (тверда оболонка зерна) регулює процес травлення. Асортимент хліба, що містить різне співвідношення житній, висівковий та пшеничного борошна, теж має значення при підрахунку калорій, як і сорт пшениці, з якої зроблена борошно.

Можливо, наші предки не повнішали, тому що пекли хліб з цільнозерновий борошна, так як їм були невідомі технології, доводять борошно до рафінованої стану.

Повна відмова від продукту, навряд чи позбавить від зайвих кілограмів. Швидше, навпаки: заборона викликає внутрішній протест, а створення психологічного дисонансу не сприяє досягненню результату – природу не обдуриш.

Розуміння суті проблеми – початок її подолання. Тому розглянемо найбільш вагомі причини, що призводять до зайвої ваги. Істина знаходиться посередині.

Психологічні та соціальні аспекти

Висока калорійність хліба сприяє накопиченню енергії в організмі, яка, за відсутності фізичних навантажень, накопичується під шкірою у вигляді «стратегічних запасів» на випадок перебоїв із харчуванням.

Це – не жарт, а закон природи, з якою сперечатися марно: інстинкти, умовні, безумовні рефлекси існують, продовжують працювати, незважаючи на зайву самовпевненість людей, які вважають себе її творцями.

З середини двадцятого століття кардинальним чином змінилися зовнішні фактори: у боротьбі за виживання людина створила для себе комфортне середовище проживання, поставив на службу технічний прогрес, що виключає необхідність важкої фізичної праці для власного виживання. Але, здобувши «легкий хліб», люди не знайшли ідеальної формули сполуки молекулярних технологій з генетичним кодом, дарованим природою для виживання людства, як біологічного виду.

З тих пір, як люди навчилися полювати, приручили тварин, м'ясо й масло були доступні тільки для знаті.

Хліб залишається найбільш доступним продуктом для всіх соціальних груп у всіх країнах світу.

Переважання борошняних продуктів в раціоні людей перетворилося на придбаний інстинкт, який спрацьовує навіть зараз, у випадках нестабільної фінансової ситуації в окремій сім'ї або навіть в масштабах держави у періоди економічної кризи.

Тисячолітня звичка вдосталь насичувати організм самої калорійною, доступною їжею збереглася на підсвідомому рівні. Свіжа хлібна скоринка в поєднанні з коханими, не менш калорійними делікатесами запускає механізм природного інстинкту, і бутерброд затьмарює думки про боротьбу із зайвою вагою.

Пам'ятайте про те, що їжа – в першу чергу, джерело енергії, а не задоволення. Витрата енергії повинен відповідати загальній кількості споживаних калорій, включаючи хліб.

Хліб і фізичні навантаження

Сучасні технології привчили людей до того, що немає необхідності добувати їжу важкою працею – досить натиснути кілька кнопок, замовити собі гамбургер або піцу прямо в офіс, не відриваючись від монотонної роботи, що не вимагає фізичних зусиль. Така ж ситуація повторюється будинку, після робочого дня: перекуси перед екраном телевізора часто теж складаються з продуктів з високим вмістом калорій.

Можна міркувати про «шкідливість хліба» для фігури, шукати «унікальні дієти».

Немає гарантії, що «пересівши на білки», купуючи дорогі продукти, легко впоратися з надмірною вагою, ведучи малорухливий спосіб життя. Пропонуємо почитати статтю, в якій є поради, як схуднути без дієт.

 

Вміст калорій у буханці та шматку хліба

Оскільки всі сорти хліба мають різний склад і вага, дати однозначну відповідь про кількість калорій, що містяться в одній буханці, складно. Але визначити його калорійність самостійно, шляхом арифметичних підрахунків, не складно . Для цього потрібно знати сорт випічки і її точну вагу, а потім скористатися формулою для обчислення: з таблиці калорійності взяти число калорій на 100 г і помножити його на кількість грамів в буханці . Наприклад:

 • Пшеничний хліб вагою 600 г містить 242 ккал на 100 г, тобто необхідно 6*242= 1452 ккал;
 • Буханець «Бородінського» вагою 350 г – 728 ккал (3,5*208).

Так, знаючи калорійність і вагу буханця, можна дізнатися вага одного шматка і провести розрахунок кількості калорій в ньому. У середньому шматок білого хліба важить близько 25 м, чорного – 35 г, батона – 20 г, а товщина не перевищує 0,5 см. Для обчислення необхідно розрізати буханець на приблизно рівні скибочки і розділити загальну вагу на кількість отриманих шматків, а потім розрахувати калорійність .

Наприклад:

 • Якщо розрізати буханець білого хліба вагою 500 г на 18 шматків, кожен шматок буде містити приблизно 67 ккал ((5*242)/18);
 • Скибочка вагою 35 г, відрізаний від буханця «Бородінського» (350 м), має 72,8 ккал.

Бутерброди: калорійність добавок

Сендвічі, гамбургери, гарячі і холодні бутерброди з різними добавками – улюблені варіанти перекусу. Але коли людина сідає на дієту, від «фастфуду» треба категорично відмовитися, враховуючи високу калорійність хліба і не меншу калорійність добавок. Якщо Ви любите їсти з Макдональдса, то пропонуємо почитати про калорійність продуктів Макдональдс, про безпечну та шкідливої їжі.

В середньому на один бутерброд з добавками доводиться 150-400 ккал.

Якщо добова норма споживання калорій складає 2000 ккал (залежно від індивідуальних параметрів людини), а для тих, що худнуть цей обсяг – вдвічі нижче. Спокусившись на один бутерброд з маслом, ковбасою та сиром, чоловік з'їв приблизно четверту частину денної норми. При цьому шматка хліба з кількома іншими інгредієнтами явно недостатньо: перекус набігу втамовує відчуття голоду всього лише на пару годин.

Саме в цьому криється першопричина виключення бутербродів з раціону здорового харчування.

Тим, хто не уявляє обідньої перерви на роботі без пари бутербродів, потрібно звернути увагу на добавки з оптимальною кількістю калорій, і включити їх в раціон. Розрахунок калорійності продукту можна провести за таким же принципом, як і з хлібом: загальна кількість калорій в добавці розділити на кількість шматків ковбаси, масла, сиру та ін.

Представлена таблиця відображає перелік найпоширеніших добавок для бутербродів і калорійність на один шматок:

Найменування Вага Калорії
Масло 4 30
Варена ковбаса 36 170
Шинка 28 84
Салямі 10 58
Сирокопчена ковбаса 9 36
Сир 18 62
Бринза 31 77
Плавлений сир 18 59
Майонез 5 31
Мед 22 84
Риба 53 148
Червона ікра 10 102

Щоб зменшити кількість калорій у бутерброді, використовуйте замінники хліба і якомога більше свіжих овочів замість жирних продуктів.

Дуже часто бутерброди виручають нас в дорозі, але це не единстванная їжа, яку можна взяти з собою. Рекомендуємо нашу статтю: що взяти в дорогу.

Калорійність сухарів і смаженого хліба

Сухарі дуже часто використовуються в якості доповнення до гарячих рідких страв і салатів. Рекомендації по їх включення в раціон здорового харчування пов'язані з утриманням великої кількості поживних речовин і вітамінів (магнію, фосфору, заліза, калію, натрію тощо), а також низьким рівнем клейковини, що сприяє нормалізації функцій травного тракту.

Оскільки сушка відбувається без яких-небудь добавок, калорійність сухарів практично не відрізняється від калорійності хліба, з якого вони робляться.

На 100 г продукту різних сортів припадає:

 • 331 ккал – батон;
 • 210 ккал – чорний хліб;
 • 395 ккал – панірувальні сухарі;
 • 180 ккал – житній хліб;
 • 410 ккал – сухарі з родзинками;
 • 230 ккал – сірий хліб.

Грінки, як і галети з хлібцями, є хорошою основою для закусок і бутербродів. Хрусткий підсмажений хліб постачає організму багато вуглеводів, цинку, фосфору, міді, калію, кальцію, вітамінів РР і В, а також насичених і поліненасичених кислот. Калорійність грінок безпосередньо залежить від сорту хліба і добавки, на якій він смажиться. При використанні 3 г вершкового масла (23 ккал) і шматка чорного хліба (73 ккал) закуска затягне на 96 ккал. У середньому на 100 г грінок може доводитися до 407 ккал .

Користь і шкода

Користь і шкода хліба визначається кількома критеріями:

 • сортом використовуваної борошна;
 • добавками, що збільшують термін зберігання, що поліпшують зовнішній вигляд;
 • калорійність та енергетичну цінність продукту визначає технологічний процес, починаючи з підготовки продуктів і закінчуючи упаковкою готових буханців;
 • додержанням норм споживання, культурою харчування;
 • особливостями організму.

Багато експертів сходяться на думці, що лідерами в списку борошняних виробів, що представляють дієтичну цінність, є вироби з житнього обдирного і пшеничного отбойной борошна грубого помелу, а також хліб з висівок і цільнозерновий. За даними досліджень, саме ці різновиди мають максимальну кількість необхідних мікроелементів. Чому? Процес обробки сировини для виробництва борошна передбачає збереження в кінцевому продукті частки пророслих зерен, що несуть найбільшу користь.

Фото: 8fit.com

Пшеничний хліб, століттями вважався привілейованої їжею, сьогодні відноситься до "шкідливих" продуктів. До дієтичної випічці зараз відносяться вироби з 20% вмістом лушпиння зерен. Хліб із пшеничного борошна грубого помелу з висівками швидко і надовго насичує організм, нормалізує роботу кишечника. Так як він містить "повільні вуглеводи", які засвоюються організмом поступово, не окладываясь про запас у вигляді жирових тканин.

Також не рекомендується зловживати дріжджами. Вони руйнують корисні речовини у виробі, стають причиною дисбактеріозу, вступаючи в реакцію з вуглеводами борошна ще на етапі замісу тіста.

При виборі дієтичного хліба більше зверніть увагу на бездріжджове тісто (лаваші, прісні коржі) або на продукти, приготовані на заквасці.

Пропонуємо подивитися відео на тему дріжджів і "бездріжджового хліба" від програми "Жити здорово".

Намагайтеся уважно вивчати склад продукту, вказаний на етикетці. Деякі види випічки містять маргарин, поставляє в організм велику кількість шкідливих транс-жирів ,хімічні добавки. Така випічка викликає дисбаланс в процесі травлення.

Пропонуємо подивитися відео від програми "Жити здорово" про маргарині і вершковому маслі.

Щоб краще регулювати вміст калорій, печіть хліб вдома.

Наведена нижче таблиця допоможе зрозуміти, який хліб містить більше корисних речовин, і яка його енергетична цінність:

Житній Білий Чорний
Білки
8,5 г 7,6 м 1,72 г
Жири
3,3 г 3,2 г 0,31 г
Вуглеводи
48,3 г 50,8 р 11,29 р
Клітковина
5,8 г 2,4 г 2,8 г
Кальцій
24 мг 33 мг 35 мг
Калій
166 мг 100 мг 74 мг
Натрій
660 мг 681 мг 49 мг

До речі, а якщо ви хочете дізнатися який хліб краще білий або чорний, то пропонуємо подивитися відео на цю тему.

Вживання хліба на дієті

До складу хліба входять і інші корисні речовини, присутність яких безпосередньо залежить від виду виробу.

Поширена думка, що хліб – «заборонений плід» на дієті, помилково. При бажанні схуднути, дотримуйтесь міру у вживанні хлібобулочних виробів. Щоб закріпити результати, виконуйте наступні правила:

 • Обмежити вживання до 50 г (2 шматка) в день.
 • Відмовитися від бутербродів з висококалорійними добавками, що містять велику кількість швидких вуглеводів, не їжте хліб з картоплею, рисом, макаронами, кашами, вершковим або рослинним маслом.
 • Віддавати перевагу корисним борошняним виробам.
 • Вживати хліб можна протягом дня, під час їжі і окремо, але не після 8 вечора або за 4 години до сну.
 • Не їсти гарячу випічку, так як з-за високого вмісту клейковини, яка ускладнює перетравлення їжі.
Рекомендуємо почитати наступні статті:
Збалансоване харчування
Білково – вуглеводне чергування (БУЧ)
Користь і шкода яблук
Калорійність яйця
Користь і шкода банана
Калорійність рису

Окремо зазначимо, який хліб треба їсти, щоб не поправитися. До дієтичним борошняним виробам відносяться продукти, що містять низький глікемічний індекс, який визначає вплив їжі на рівень цукру в крові. Так, здобні добавки, розпушувачі в поєднанні з пшеничним борошном вищого сорту істотно підвищують глікемічний індекс, котрі худнуть тому слід відмовитися від виробів, у складі яких присутні ці інгредієнти.


Рекомендується включати в раціон такі види хліба:

 • Висівковий. Викликає швидке насичення за рахунок розбухання висівок в шлунку, виводить шлаки і токсини з організму. Відрізняється низьким глікемічним індексом і високим вмістом вітамінів і мінералів.
 • Цільнозерновий. Випічка, приготовлена з білого борошна грубого помелу, видобутої з пророслих зерен, зберігає вітаміни після обробки і містить складні вуглеводи, які сприяють насиченню. Знижує рівень холестерину.
 • Житній. Містить багато магнію, фосфору, заліза і вітамінів. Завдяки великій кількості клітковини, яка нормалізує функціонування ШЛУНКОВО-кишкового тракту та поліпшує всмоктування їжі.
 • Зерновий пшеничний. Наявність грубих волокон нормалізує роботу кишечника. Але більш високий вміст вуглеводів в зернах пшениці обумовлює високу калорійність продукту.
 • Живий. Його користь полягає у потребі великої кількості енергії при перетравленні. До складу входять незамінні амінокислоти і мікроелементи.
 • Біохлеб. Приготування передбачає використання декількох сортів борошна грубого помелу і натуральної закваски без додавання розпушувачів, ароматизаторів, консервантів і підсилювачів смаку.
 • Безсольової або ахлоридний хліб. Тісто готується на молочній сироватці.
 • Гречаний. Низькокалорійний і высокоуглеводный продукт багатий вітамінами і мінералами, які залишаються в хлібі від гречаної крупи.

З цього відео від програми "Жити здорово!" дізнаєтеся можна або не можна їсти хліб. Спеціальний гість програми дієтолог, фахівець в області харчування, дослідник, автор «хлібної дієти» і дієтологічного бестселера «Їжте хліб і худніть», Ольга Раз.

 Альтернатива хліба для тих, що худнуть

Популярністю у людей, які прагнуть схуднути, користуються хлібці. В них міститься залізо, кальцій, білок і клітковина, корисні для організму. Так, в 100-150 г хлібців міститься добова норма вживання клітковини, прискорює виведення токсинів і шлаків. Але хлібці мають різний склад, а деякі з них високо калорійні і не сприяють схудненню. Підходять для дієти вироби готуються методом екструзії з обдирного або цільнозерновий борошна грубого помелу без використання дріжджів. В деякі хлібці додають насіння льону та кунжуту, які теж корисні для організму.

Порівняємо декілька популярних видів:

Найменування Кількість ккал. на 100 г Склад
Житні 360 пшеничні висівки, маргарин, житнє борошно, дріжджі, сіль.
Пшеничні 240 пророщені зерна пшениці, добавки: родзинки або курага. Багаті магнієм і калієм.
Мультизлаковые 290 гречана, рисова, кукурудзяна, вівсяна крупа, пшениця.
Пшенично-житні 310 пшеничне і житнє борошно, вода, насіння. Містять багато натрію, магнію, фосфору, заліза, кальцію, клітковини, вітамінів РР, В, Е.
Пшенично-вівсяні 302 вівсяна крупа, озима пшениця, кухонна сіль

Так, перевагу слід віддавати пшеничним і мультизлаковым хлібцям, не містить шкідливих синтетичних добавок.

Іншими поширеними замінниками хліба є галети з калорійністю близько 300 ккал. на 100 г і лаваші – 110 ккал. на 100 р. Їх користь пов'язана з тим, що для приготування використовується тільки вода, борошно та сіль. Відсутність дріжджів і будь-яких розпушувачів сприятливо впливають на фігуру.

Пропонуємо скористатися нашими калькуляторами, щоб правильно стежити за своїм здоров'ям і зовнішністю.

Однак лаваші роблять тільки з пшеничного борошна, яку варто обмежити на дієті, тому найкращим варіантом вважаються галети. Їх легко приготувати з будь-якого сорту борошна (ячної, горохової, бобової тощо). Випічка з прісного тіста довго зберігається, дає можливість не замислюватися про свіжості хліба.

Фото: dir.indiamart.com

Улюблену булку для бутербродів також рекомендують замінювати листям салату і дієтичними хлібами.

Якщо у Вас є деякі хвороби і Ви хвилюєтеся можна їсти при певних хворобах хліб, то подивіться передачу Здоров'я ТБ, де докладно розкривають дану тему.

Рецепти дієтичного хліба

Домашня випічка дасть повну впевненість у складі продукту і його енергетичної цінності. Кілька рецептів допоможуть приготувати смачні і насичені корисними мінералами борошняні вироби.

Висівковий хліб з сиром в духовці

 • Калорійність на 100 р. – 213,46 ккал
 • Білки – 14,16
 • Жири – 6,13
 • Вуглеводи – 26,62

Інгредієнти:

 • Вівсяні пластівці – 190 г
 • Висівки пшеничні – 135 г
 • Сир 0% – 120 г
 • Дріжджі інстантні – 2 ч. л.
 • Яйця дієтичні – 3 шт.
 • Сіль 6 р
 • Мелений коріандр 4 г

Спосіб приготування:

 1. З'єднайте вівсяні пластівці і висівки в глибокій ємності.
 2. Сир перетріть з сіллю і коріандром. Додайте його до маси з висівок і замішайте тісто.
 3. З'єднайте яйця, збиті в піну, дріжджі, додайте отриману рідину до загальної маси. Перемішайте до однорідності, а при необхідності додайте трохи теплої кип'яченої води.
 4. Обробіть рослинним жиром внутрішню поверхню силіконової форми і викладіть в неї тісто, розрівняйте. Витримайте на расстойке протягом 30-40 хвилин, поблизу обігрівальних приладів.
 5. Випікайте хліб при середній температурі протягом години. Перевірте готовність випічки сірником або зубочисткою: якщо після проколювання на неї не налипає тісто, хліб – готовий.
 6. Змочіть верхню кірочку буханця теплою водою, накрийте рушником і дайте охолонути.

Хліб з житнього борошна з висівками

 • Калорійність на 100 г – 257,05 ккал
 • Білки – 7,03
 • Жири – 9,23
 • Вуглеводи – 36,38

Склад продуктів:

 • Борошно житнє – 150 г
 • Житні висівки – 60 г
 • Рослинна рафінована олія – 50 мл
 • Пшеничне борошно – 180 г
 • Дріжджі сухі – 11 м
 • Цукор – 0,5 ч. л.
 • Сіль – 8 г
 • Молоко – 250 мл

Приготування:

 1. Підігрійте молоко до кімнатної температури. Змішайте з дріжджами і цукром і 3 ложками борошна. Дочекайтеся утворення піни по всій поверхні.
 2. Додайте масло і сіль, перемішайте.
 3. Просійте борошно пшеничне двічі і поступово додайте до опарі. Вимішуйте тісто до однорідності. Введіть житнє борошно, з'єднану з висівками, і продовжуйте вимішувати, поки маса не почне відлипати від рук.
 4. Накрийте тісто харчовою плівкою, поставте підходити на 1 годину.
 5. Перекладіть сформований кулю в підготовлену форму для випікання. Дайте знову піднятися, а потім випікайте при 180 градусах протягом години.

Ще один рецепт домашнього хліба з житнього і пшеничного борошна цільнозерновий з додаванням вівсяних висівок.

Білковий хліб

 • Калорійність на 100 г – 266,5 ккал
 • Білки – 14,78
 • Жири – 18,90
 • Вуглеводи – 10,43

Склад продуктів:

 • Висівки пшеничні – 40 г
 • Насіння льону– 200 г
 • Насіння соняшнику – 80 г
 • Цільнозернові борошно пшеничне – 100 г
 • Мигдальні пластівці – 200 г
 • Розпушувач – 25 г
 • Сіль – 2 ч. л.
 • Сир 9% – 0,6 кг
 • Яєчний білок – 10 шт.
 • Вода 80 мл

Приготування:

 1. Прогрійте духовку до 180 градусів.
 2. Просійте борошно і змішайте з висівками, мигдалем, лляними насінням, розпушувачем і сіллю.
 3. Перетріть сир і перемішайте з іншою масою до однорідності. Більше рецептів дієтичних з сиру тут.
 4. Збийте білки в густу піну, з'єднайте з сирно-борошняної масою і ретельно вимісіть.
 5. Помістіть тісто у форму для випікання. При використанні металевої форми, попередньо посипте її борошном.
 6. Посипте насінням соняшнику і випікайте 50-60 хвилин. Дайте повністю охолонути.

Відео рецепт білково-висівкового хліба без борошна.

Хліб в мультиварці

 • Калорійність/100 г: 243,67 ккал
 • Білки 4,02
 • Жири 12,25
 • Вуглеводи 28,98

Фото: diethood.com

Склад продуктів:

 • Житнє і вівсяне борошно – по 175 г
 • Цукор – 15 г
 • Мальтоза – 0,5 ст. л.
 • Коріандр – 0,5 ст. л.
 • Сіль – 0,5 ч. л.
 • Житня закваска – 250 мл
 • Вода – 120 мл
 • Олія рафінована 75 мл

Порядок приготування:

 1. Змішайте цукор, солод, коріандр і сіль. Влийте в миску масло і воду.
 2. Просійте два сорти борошна і додайте до решти компонентів.
 3. Замішують тісто, поступово додаючи закваску, до однорідної і еластичної маси.
 4. Змастіть чашу мультиварки рослинним маслом і перекладіть тісто. Витримайте при температурі 40 градусів 8 годин.
 5. Випікайте хліб в режимі випічки 1 годину. Дайте охолонути.

Висновок

У прагненні позбутися від зайвих кілограмів, не потрібно забувати, що довгостроковий результат досягається тільки при постійному дотриманні збалансованого раціону харчування і фізичних навантаженнях. Почитайте про користь ходьби для схуднення.

Включення в дієту випічки з низьким глікемічним індексом і невеликим вмістом калорій призведуть до кращому засвоєнню і перетравленню їжі і дозволять швидше відчути насичення. Більш детально про глікемічному індексі продуктів в цій статті. Приділяйте увагу тому, що ви їсте, печіть самі і отримуйте задоволення від процесу схуднення, при якому не потрібно відмовлятися від головного блюда, і пам'ятайте: міра має бути у всьому.

Читай також: